برای ما که خودمان را خفیف کرده ایم!

در پارک های ایروان بارها نقاشان و نمایشگاه های نقاشی را دیدیم

ایرانی هایی که به ارمنستان می روند، انگار فقط و فقط برای نوشخواری و رقص، هزینه های دلاری سفر را به جان می خرند و هیچ دیگر از آن دیار نمی خواهند. تا دلت بخواهد در ایروان دیسکوی ایرانی است؛ گله به گله. به خصوص در مرکز شهر و در منطقه «اپرا هاوس». و تا دلت بخواهد در حوالی این دیسکوها -به خصوص هرچه به دیرهنگام شب نزدیک می شوی- ایرانی می بینی. اصلا انگار آن منطقه در آن ساعت های شب، منطقه ایرانی ها می شود. ایرانی هایی که کلی پول خرج می کنند که تا نیمه شب بنوشند و برقصند و توی هم وول بخورند. من این را از زبان خیلی ها شنیدم که در مدت مثلاً  5شب اقامتشان در ایروان، دیسکو شبانه برنامه هر 5 شبشان بوده است!

این مجسمه تقریباً در شمالی ترین نقطه ایروان است و از تمام شهر دیده میشود

 

 

 

ایروان و حومه آن جاهای دیدنی فراوان دارد. این شهر، شهر تندیس هاست؛ مجسمه هایی عظیم و باشکوه و زیبا. کلیسا، معبد، صومعه، موزه، پارک و  جاذبه های طبیعی و زیست محیطی از دیدنی هایی است که نباید در سفر به ارمنستان از دست داد. و البته اکثر ایرانی ها قسمت عمده این دیدنی ها را هرگز نمی بینند.

 

 ما، انگار که جزء استثناها بوده باشیم. رفتیم جاهای دیدنی ایروان را دیدیم. البته نه همه جا را. تا آنجا که وقت داشتیم و انرژی و حال، در این شهر هنری گشت زدیم. توی جاهای دیدنی و تاریخی اش به ندرت ایرانی ها را می دیدیم. که البته اصلاً عجیب نبود. حتماً در حال استراحت بودند تا شب با انرژی بروند دیسکو.

این را ارمنی ها هم فهمیده اند. و توریست های ایرانی را این گونه شناخته اند! چه تنزّلی!... فکر کردم که اصلاً توهین به خودمان است که برویم توی زیرزمین هایی که اسم دیسکو رویشان گذاشته اند؛ زیرزمین هایی که بوی گند و تند مشروب و دود سیگار توی هوای آن موج می زند. با آن صدای گوشخراش موزیک شان و وول خوردن آدمهای عرق کرده توی هم. نمی دانم؛ یعنی ما را آنقدر تشنه و حریص ساخته و نگه داشته اند که ناگزیر باید توهین و خفت حضور در این زیرزمین ها را به جان بخریم!؟... ای کاش چنین نمی بود!

 

 

/ 10 نظر / 27 بازدید
فرزانه

تصویر مرد نقاش برام جالب بود ... طرحها رو ذهنی می زد یا از آدمهای در حال رفت و آمد ؟ و اما دیسکوها ... یادتون نمیاد از تور لیدر یا یه فرد دیگه در سفر پارسال قونیه شنیدیم که : ایرانی ها مگه چی می خوان ؟ جز اینکه رقص و دیسکوشون به پا باشه و .... ظاهرا بیشتر ایرانی ها همچین تعریفی از خودشون به کشورای دیگه ارائه دادن ممنون از به اشتراک گذاری خاطرات سفر

ویدا

امروزه در اکثر کشورهای همجوار وضعیت ایرانی ها همینطوره. [خجالت]

مصطفی علیزاده

فرزانه خانم طرحي كه نقاش مي زد (در لحظه اي كه ما آنجا بوديم) از روي عكس مي زد. با ذره بين اش عكس را مي كاويد و طرح مي زد. درست مي گويي شما. ما چنين شناسانده اين خودمان را. [گل]

پانویس

کاملاً موافقم. دیسکوهای ارمنستان و ترکیه هم شد دیسکو؟! پاشید بیایید اینجا ببینید دیسکوهاش چه صفایی داره. هر شب که هیچی، هر روز هم توی دیسکو خواهی بود. (این متن از طریق اینترنت وای‌فای دیسکو باربارا نوشته شده است.)

مهدي

جناب پانويس[گل] دست مريزاد! بابا گلي به جمالت [گل] بحر در کوزه و ما گرد جهان می گردیم آقا براي من و حسين هم اونجا يه جا خالي کنيد. ان‌شاء الله واسه زيارت که اومديم اونجا هر روز بعد از نماز صبح تا پاسي از شب توي ديسکوهاي اونجا مشغول لهو و لعب خواهيم شد. دم حافظ هم گرم که ميگه : خوشتر ز عیش و صحبت و باغ و بهار چیست؟ / ساقی کجاست؟ گو سبب انتظار چیست؟ حسين جان کفشاتو پا کن وقت رفتنه! [راک]

حسین

مهدی! تو برو من بعدا میام.

مسافر به ارمنستان

بیاین واقعیت رو ببینیم، طبیعت و زیبایی ایران بسیاربهترازارمنستانه!!من دریاچه سوان رفتم و اصلا زیبا نیست! ایرانی ها حق دارن و کار درستی میکنند که اونجا دنبال آزادی هایی هستند که تو اینجا نیست! ما رویایی داریم، رویای یک رقص بی وقفه از شادی! لطفا اگر نظری مخالف با این موضوع دارید به ایرانی ها توهین نکنید و مطلب پخته تری بنویسید!