کافه داستان؛شماره اول؛یادداشت اول

 

 

بخشی از یادداشتم در سرمقاله اولین شماره نشریه کافه داستان:

... بگذارید از دو تجربه اخیرم در مراسم رونمایی کتاب دو نویسنده جوانی که هر دو خوب می نویسند، بگویم. در تجربه اول، خودِ نویسنده کوشید تا با راههایی که در اختیار دارد و می‌شناسد(یعنی شبکه‌های اجتماعی اینترنت و موبایل) و به شکلی سزاوار، دوستان و علاقمندان و مخاطبان آثارش را به مراسم دعوت کند. نتیجه‌ی اراده و رویکرد واقع‌بینانه‌اش، حضور پرتعداد علاقمندان در مراسم رونمایی کتابش بود. و این حضور، چه اتفاق خوشایندی برای یک نویسنده است. تجربه دوم، به فاصله تقریباً یک ماه بعد و در همان مکان اتفاق افتاد. نویسنده‌ی خوب کتابی ارزشمند، تلاشی در جهت اطلاع‌رسانی و دعوت از مخاطبین و علاقمندانش نداشت و عملاً چراغ ارتباط بین خود و مخاطبانش را خاموش نگه داشت و نتیجه‌اش شد حضور تعداد کمی از مخاطبین که عمدتاً هم نویسنده بودند.

این دو تجربه یک پیام روشن دارد: آقا و خانم نویسنده، اثرتان متوسط است یا خوب یا حتی عالی ؛ فرقی نمی‌کند. باید خودتان برای معرفی اثرتان تلاش کنید و خلاهایی را که در معرفی و نشر آثار حوزه ادبیات داستانی وجود دارد، پر کنید. اینجا ایران است و فرهنگ و آمار کتاب‌خوانی‌اش چیزی در حد فاجعه! چندهزار نفر منتظر ننشسته‌اند تا کتاب‌تان منتشر شود و بیایند کتاب‌تان را با سلام و صلوات بخرند و ببرند و بخوانند! باید فرهنگ کتاب‌خوانی و «جدی»خوانی را هم ترویج کنی و کتابت را به مخاطبان بالقوه بشناسانی.

با این نگاه به حوزه فرهنگ کتاب‌خوانی و داستان‌خوانی، و با آگاهی از کمبودهای این حوزه، «کافه‌داستان» را راه‌اندازی و منتشرکرده‌ایم. نشریه کافه‌داستان تلاشی است از سوی گروهی از نویسندگان ادبیات داستانی برای گسترش حضور داستان و رمان (به ویژه آثار ایرانی) در بین مخاطبان بالفعل و بالقوه. با استفاده از ابزار و شیوه‌های به‌روز و با حضور پررنگ و فعالانه‌ی نویسندگان ادبیات داستانی. تلاشی به قصد حضور پررنگ‌تر داستان و رمان ایرانی و خالقان این آثار در میان مخاطبان فعال و خاموش. حضوری برجسته و پررنگ در «خاطر» و در «خواست» کتاب‌خوانان. رمان‌ها و داستان‌کوتاه‌های ایرانی باید «دیده» و «خواسته» شوند. نه در تیراژ 500 و 1000 و 2000 تا. که چند ده هزارتا. و آن روز دور نخواهد بود اگر ما خودمان هم بخواهیم. ...

 

شمار را به مطالعه اولین شماره نشریه کافه داستان دعوت می کنم. فایل شماره اول را از لینک زیر دانلود کرده و مطالعه نمایید

لینک دانلود شماره اول کافه داستان
(روی عبارت «لینک دانلود» «راست کلیک» کرده و گزینه  Save target as  یا Save link as  را انتخاب کنید)

 

/ 0 نظر / 93 بازدید