نی محزون

 

 

از روایت های سفر؛ دو. نی محزون

 همین که از درگاه و از زیر تابلوی «کعبه العشاق باشد این مقام/ هرکه ناقص آمد اینجا، شد تمام» رد می شوی و پا به درون مرقد مولانا می گذاری، آوای پر سوز و گداز «نی» تو را می گیرد. این آوای «نی»، نه همان آوای اشناییست که از این ساز در موسیقی ایرانی سراغ داریم. این نوای محزون نی را در همه جای شهر قونیه که ربطی به مولانا و زائرینش دارد، می توانید بشنوید؛ در لابی هتل ها، در رستوران ها، در فروشگاه هایی که سمبل های این شهر و طریقت مولویه را می فروشند و ... . می دانیم که این جنس حزن و اندوه در اکثر مذاهب و آیین ها-کمابیش- وجود دارد. اما آیا این تحمیلِ حزن و اندوه بر خلاف آنچه خود مولانا می گوید- لااقل و مخصوصاً در غزل زیر-  نیست!؟ً

ز خاک من اگر گندم برآید
از آن گر نان پزی، مستی فزاید

خمیر و نانِوا دیوانه گردد
تنورش بیت مستانه سَراید

اگر بر گور من آیی زیارت
تو را خَرپشته‌ام رقصان نماید

مَیا بی‌دف به گور من، برادر!
که در بزم خدا غمگین نشاید

 

قطعه ای کوتاه از آوای «نی» موسیقی صوفیانه ترکیه 

/ 4 نظر / 18 بازدید
فواد

بله، در بزم خدا غمگین نشاید... آقا مصطفیِ بی رنگیِ عزیز دو درخواست داشتم ازتون: ــ یادمه که شما سالها پیش مقاله ای در مورد موسیقی و مولانا تهیه کرده و در نت هم قایل دسترس هست. در این پست خیلی کوتاه به تفاوت نوای نی و احتمالاً فراز فرودها و پرده های این موسیقی با نی ای که در موسیقی ایرانی شنیده میشه اشاره کرده اید. اگر حوصله کردین بیشتر در این مورد و تفاوت این نواها بنویسید. اصلاً این نوع موسیقی (به غیر از سماع و موسیقی خاص خودش) در عصر خود جلال الدین هم بوده یا به مرور زمان، عدم شناخت و درک درست از حالاتی مثل شور، شعف و حتی غم که معمولاً هم با پسوند عرفانی رایج هستند سبب ساز ساخت این نواها شده است؟ ــ درخواست دوم هم اینکه اگه وبسایتی سراغ دارین که این مجموعه موسیقی ها رو بصورت جامع و مرتب (ترجیحاً با توضیحات استاندارد در مورد اون موسیقی) داره که بشه آنلاین شنید یا دانلود کرد، ممنون میشم معرفی کنید. مچکرم.

شبدیز

سلام مصطفا جان امیدوارم خوش بگذره، راستش یاد آخرین باری که با هم بودیم و در مورد سفرت داشتی توضیح میدادی افتادم .... [نیشخند][چشمک] آقا خوش بگذره ... (-:

شبدیز

سلام مصطفا جان امیدوارم خوش بگذره، راستش یاد آخرین باری که با هم بودیم و در مورد سفرت داشتی توضیح میدادی افتادم .... [نیشخند][چشمک] آقا خوش بگذره ... (-:

sara

با عرض سلام : خیلی زیبا این سفر رو به تصویر کشیدین دستتون درد نکنه .