ممنوعه!

وقتی بگویند که فلان کتاب، ممنوع است و جمع آوری شده، فلان فیلم توقیف است و اکران نمی شود. فلان چیز و فلان کار ممنوع است و ...، تازه، بازی «ممنوعه» شروع شده است! ممنوعه ها کششی دارد پر زور؛ راحتت نمی گذارد. می کِشد و چنگ می زند، تا هر طور که شده، کشیده شوی و به چنگش آوری.

آن کتاب را از پشت انقلاب،جلوی دانشگاه، نه، از زیر سنگ هم که شده بیرون می آوری. تمام اینترنت و CDفروشی های زمینی و  زیرزمینی را می گردی تا آن فیلم را گیر بیاوری. با هزار امّا و اگر و تردید و ترس و شوق آن چیز یا کار ممنوعه را تجربه می کنی.

***

کلّاً ممنوعه ها، فارغ از آنکه ارزشی داشته باشند یا نه، شیرین باشند یا نه، ما را به خود می کشند؛ به چنگ آوردنشان می شود هدف، می شود انگیزه. تلاش برای به دست آوردنشان، شاید بیش از خودشان هم لذت داشته باشد. شاید «چیز» دندانگیری هم نباشد، اما چون «ممنوعه» است و دور از دید و دسترس، جذاب و اغواگر است. راست گفته اند که «الانسان حریص علی ما منع».

ممنوعه ها با ما «بازی» می کنند. ما چه؟! ما هم با آنها بازی می کنیم یا که می بازیم!؟

/ 14 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهره

ممنوعه ها زندگی و روز مره گی های ماهستند اینطور نیست؟کی می خواد دکترا بگیره !مگه میشه؟کی می تونه با فلانی ازدواج کنه! ؟کی می تونه اون خونه رو بخره ؟یا صف های طولانی برای گرفتن ارزاق ...............همه اش همان حس من می توانم است من بلدم من ......امان از دست من

حسین

ببینم یعنی میگی هر چی ممنوعه بریم سراغش؟ ببینم یعنی میگی بریم؟ من پایه ام شدید. ای بابا چقدر بچه مثبت باشیم. این بچه مثبت بازی ما رو کشت. شما رو چطور؟ شراب و عیش نهان چیست کار بی بنیاد زدیم بر صف رندان و هر چه بادا باد

مصطفی علیزاده

حسین جان شما خودت صاحب رساله و فتوا هستی! از ما می پرسی!؟ اگر اذن دهی ، ما هم در رکابت باشیم

ش_محمدی

سلام مواظب این دوستتون حسین آقا باشید جناب فیلسوف و مولانا داره خرقه می اندازه..مجبور شدم جواب کامنت ها بذارم اگر ناراحت نشده باشه خوبه

علی

عشقی ... واسه شما همه چی آزاده

حسین ناژفر

آقای علیزاده ، دوست خوب و عزیز سلام کاریکلماتورهای تلخ و شیرین ، گاهی ملس بروز شد. احتراما شما را به خوانش سری جدید کاریکلماتورهایم( سری56) دعوت می نمایم ، منتظر نظر سازنده ی شما هستم. مخلص شما حسین ناژفر [گل]

آقای علیزاده عزیز کششی که "ممنوعه "داره دری است برای "شناخت" پس وقتی حرکت ما درجهت شناخت باشه ممنوعه میشه چراغی برای درک "هستی "

ش-محمدی

اقای علیزاده عزیز کششی که "ممنوعه "داره دری است برای "شناخت" پس وقتی حرکت ما درجهت شناخت باشه ممنوعه میشه چراغی برای درک "هستی "

ش-محمدی

آقای علیزاده عزیز کششی که "ممنوعه "داره دری است برای "شناخت" پس وقتی حرکت ما درجهت شناخت باشه ممنوعه میشه چراغی برای درک "هستی "

ش-محمدی

اضافی ها رو لطفا پاک کنید وقتی چند تا کار را باهم می کنم اینجوری میشه ببخشید منو تحمل کنید