نگاهی متفاوت

 

مشکلات و فراتر از آن، بحران ها، در زندگی هر کس ، کم یا بیش وجود دارد و پیش می اید. از آن هم گریزی نیست. نگاه های متفاوتی هم به آن وجود دارد. ممکن است آن را «خواست خدا» بنامیم یا «قسمت» یا «روی تلخ زندگی» و ... و حتی «بدشانسی» و «بدبختی» و «قهر خدا».  به نظرم یک نوع نگاه دیگر هم می توان به این بحران ها داشت.

ما آدم ها گرفتار بحران می شویم تا «فرصت»ی برایمان پیش آید که نگرش مان به دنیا و زندگی را تغییر دهیم. کاری که اکثر ما هرگز آن قدر جسارت و شجاعت و خطرپذیری نداریم که در حالت معمول و در روال عادی زندگی مان به آن اقدام کنیم. کاری بزرگ و جسورانه: بازنگری در نگاهمان به دنیا و زندگی و حتی بازنگری در انتظارمان از هستی.

بحران این «فرصت» را در اختیار ما قرار می دهد که راحت تر، زندگی مان را و نوع نگاهمان را دگرگون سازیم. پس بحران یک فرصت است. یک نقطه عطف تا دوباره مسیر زندگی مان را طراحی کنیم. اگر این نظر را بپذیریم، آنگاه نه تنها تحمل بحران آسان تر می شود، بلکه از دل آن دوباره می توانیم متولد بشویم. مثل ققنوس؛ از درون آتش رنج هایمان بیرون می آییم و دوباره متولد می شویم. ققنوسی دیگر می شویم و پای به زندگی نو و جدیدمان می گذاریم. 

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

دقیقا با شما هم عقیده ام صحبت درباره بحران ، مروج آن است و سکوت درباره بحران مروج همرنگی با جماعت. اجازه دهید به جای آن سخت کار کنیم تا بتوانیم یک بار و برای همیشه به بحران غم انگیزمان در غلبه برچالش ها خاتمه دهیم بدون بحران چالشی وجود ندارد و بدون چالش، زندگی روزمره شده و مرگ تدریجی حاصل می شود آلبرت انیشتین

حسین

بحران حادثه ای است که از ظرفیت تحمل آدمی فراتر می رود. ناگاه می بینی که بر تو محیط شده است. طرفه آنکه آدمی میتواند در جهشی روحی که البته گاه زمانی طولانی میبرد بر امر محیط بر خویش احاطه یابد. این رخدادی است شگفت که عقل در تبیین آن متحیر می شود.

شهره

رمز نو به نو شدن در آن لحظات ایست می کند و حس ها شدید توانمند می گردند دیگر در تمام آن لحظات در اکنونی و گاهی در آینده و این خوب است تجربه خوبی است .. راستی امروز متوجه شدم پدر آقای پانویس به رحمت خداوند پیوستند اگر خمر کهن کاری باید بکند ما را هم به حساب آورید که او دوستی است که ندیدمش ولی باعث شد شما دوستان خوب را پیدا کنم خیلی چیز ها از او آموختم .

افسانه احمدی

بله ؛ زندگی بدون مشکلات حتمأ چیزی کم دارد . چیزی از جنس تجربه و پختگی... بعضی ها در زندگی شان یک بار به دنیا می آیند و یک بار می میرند . آن ها از مشکلات می ترسند و آن را دور می زنند . در مقابل عده ای ، دل به همین مشکلات می دهند ، برای رسیدن به تکامل... و می مانند تا مشکلات آن ها را دور بزند . این عده صدها بار متولد می شوند و یک بار می میرند...

مصطفی علیزاده

سپاس از مریم و حسین و شهره خانم و خانم احمدی به جهت حضور شان[گل] شهره خانم پدربزرگ اقای پانویس به رحمت خدا رفتند خانم احمدی با شما موافقم و امیدوارم جزو آن دسته از افرادی باشم که هر روز متولد می شوند

مصطفی علیزاده

سپاس از مریم و حسین و شهره خانم و خانم احمدی به جهت حضور شان[گل] شهره خانم پدربزرگ اقای پانویس به رحمت خدا رفتند خانم احمدی با شما موافقم و امیدوارم جزو آن دسته از افرادی باشم که هر روز متولد می شوند

شهره

من با نظر شما کاملا موافقم و بار ها آنرا همه تجربه کرده ام و گاهی هم هی زدن زندگی است که :تو نیستی که تصمیم می گیری و یا اینکه سکه دو رو داره اگر عاشق سکه ایی دو روش رو هم بپذیر .و گاهی هم می خواد حال گیری کنه نه؟؟؟؟؟

حدیث

این پست منو یاد این جمله انداخت:باد چراغهای روشن را خاموش میکند.اگر در سختی هستی بدان که روشنی!

پانویس

مصطفی جان سیستم نظر دادن گویا مشکل دارد. دو بار یک مطلبی نوشتم و از دست رفت. یک فکری بکن قربان.

مهدي

چه زيباست فرمايش مولانا آنجا که فرمود: گشایش گره مشکلات عشاقســــــــــت چو مشکلیش نباشد چه درخورست جواب