سینما و ادبیات

یکی از مشکلات و عارضه های مبتلابه ادبیات داستانی،مهجور افتادن آن است و دقیق تر آنکه: فاصله افتادن بین ادبیات داستانی و سینما. سینما می تواند سبب رشد ادبیات داستانی شود؛ یعنی صنعت سینما به نجات ادبیات داستانی و کتاب و نشر داستان بیاید. در مقابل هم خدمات متقابل بگیرد: یعنی فیلمنامه ها بر اساس داستان های خوب نویسندگان نوشته شود. اینطوری ضعف های داستانی فیلمنامه ها هم برطرف می شود. این مطلبیست بس طولانی با شاخ و برگ فراوان که بعدا بیشتر درباره آن خواهم گفت. این مختصر را عرض کردم تا دو نکته بگویم:

اول آنکه، قرار است در شماره های 5 تا 8 کافه داستان روی این پرونده موضوعی کمی کار کنیم.
دوم آنکه، چهره های شناخته شده سینما و حتی موسیقی که طرفدارانی دارند، اگر دغدغه ی ادبیات را داشته باشند، می توانند کمک بزرگی به ادبیات داستانی و نشر آن بکنند. یکی از این چهره های آشنا که اتفاقا خود نویسنده خوبی هم هست، بهاره رهنماست که این روزها کتاب «مالیخولیای محبوب من» او هم به چاپ ششم رسیده. بهاره رهنما عزم جدی دارد که کاری برای ادبیات داستانی و نشر آن انجام دهد. در اینده بیشتر خواهیم شنید.

عکس زیر، مربوط به جلسه داستان خوانی او و پوریا فلاح در کتابفروشی چیستای کرج است.؛ همراه با بهاره رهنما و رامبد خانلری و غزل ازادمقدم و رضا میرکریمی به کرج رفتیم تا داستان «مالیخولیای محبوب من» را بشنویم. پنجشنبه 14 اسفند 

/ 0 نظر / 27 بازدید